Souriau Connection Technology D38999/26FD18SNL
D38999/26FD18SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD18SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FD18SNL.pdf
Availability of D38999/26FD18SNL
QUANTITY
D38999/26FD18SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD18SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD18SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD18SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FD18SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FD18SNL Details Description
Related parts for D38999/26FD18SNL
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 GRN TRANSM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SL 5.00/03/180B 4.5SN OR datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf