TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD19AC
D38999/26FD19AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD19AC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FD19AC.pdf
Availability of D38999/26FD19AC
QUANTITY
D38999/26FD19AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD19AC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD19AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD19AC
Related LinksD38999/, D38999/26FD19AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD19AC Details Description
Related parts for D38999/26FD19AC
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 384MB datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT .1A ROLLR LEVR datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 13POS datasheet.pdf
RES SMD 3.52K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf