TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD19BA
D38999/26FD19BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD19BA
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FD19BA.pdf
Availability of D38999/26FD19BA
QUANTITY
D38999/26FD19BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD19BA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD19BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD19BA
Related LinksD38999/, D38999/26FD19BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD19BA Details Description
Related parts for D38999/26FD19BA
RES 50 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO219AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
CONNECTCORE WI-I.MX53 512MB 25PC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf