TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD19BB
D38999/26FD19BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD19BB
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FD19BB.pdf
Availability of D38999/26FD19BB
QUANTITY
D38999/26FD19BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD19BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD19BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD19BB
Related LinksD38999/, D38999/26FD19BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD19BB Details Description
Related parts for D38999/26FD19BB
KIT CAP ALUM .1UF - 470UF datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
INDUS STAR LED MODULE WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
MOD CBL 50FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf
MICRO 25C S 8" WHT datasheet.pdf