Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD19PA
D38999/26FD19PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD19PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD19PA.pdf
Availability of D38999/26FD19PA
QUANTITY
D38999/26FD19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD19PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD19PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD19PA
Related LinksD38999/, D38999/26FD19PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD19PA Details Description
Related parts for D38999/26FD19PA
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET TERM SCREW DIN HL2 RELAY datasheet.pdf
IC AMP MMIC BIPOLAR 40MA SOT-143 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
BATTERY CLAMP CF 2 POLE + POLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 6SDIP datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf