Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD35AA
D38999/26FD35AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD35AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26FD35AA.pdf
Availability of D38999/26FD35AA
QUANTITY
D38999/26FD35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD35AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD35AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD35AA
Related LinksD38999/, D38999/26FD35AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD35AA Details Description
Related parts for D38999/26FD35AA
IDC CABLE - MKS20K/MC20F/MCE20K datasheet.pdf
BUTT SPLICE NON INS 26-22AWG datasheet.pdf
CONN JACK STEREO R/A 3PIN 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL RED datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf