TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD35BD
D38999/26FD35BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD35BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FD35BD.pdf
Availability of D38999/26FD35BD
QUANTITY
D38999/26FD35BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD35BD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD35BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD35BD
Related LinksD38999/, D38999/26FD35BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD35BD Details Description
Related parts for D38999/26FD35BD
RES SMD 324K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 2A SC63 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 45A 8-PQFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 110MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES .25 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf