Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD35PN
D38999/26FD35PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD35PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD35PN.pdf
Availability of D38999/26FD35PN
QUANTITY
D38999/26FD35PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD35PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD35PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD35PN
Related LinksD38999/, D38999/26FD35PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD35PN Details Description
Related parts for D38999/26FD35PN
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMU09H/AE09G/HFU09H datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 2A 58VDC BLADE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
RES 560 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
UMK 250 FUSE WITH HOLDER 4A F datasheet.pdf