TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD5SD-LC
D38999/26FD5SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD5SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FD5SD-LC.pdf
Availability of D38999/26FD5SD-LC
QUANTITY
D38999/26FD5SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD5SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD5SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD5SD-LC
Related LinksD38999/2, D38999/26FD5SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD5SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26FD5SD-LC
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201 datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 200W OUT T/H datasheet.pdf
XFRMR 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
LAMP CCFL 2100V 2.6MM X 499MM datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 60PS DL SMD 15AU datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
IC RF TXRX SINGLE CHIP 48-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf