Souriau Connection Technology D38999/26FD97SC
D38999/26FD97SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD97SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FD97SC.pdf
Availability of D38999/26FD97SC
QUANTITY
D38999/26FD97SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD97SC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD97SC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD97SC
Related LinksD38999/, D38999/26FD97SC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FD97SC Details Description
Related parts for D38999/26FD97SC
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC POT DGTL 32-TAP NV SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 5% BP 1808 datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 470V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf