TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FE26BB
D38999/26FE26BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FE26BB.pdf
Availability of D38999/26FE26BB
QUANTITY
D38999/26FE26BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26BB
Related LinksD38999/, D38999/26FE26BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FE26BB Details Description
Related parts for D38999/26FE26BB
SOCKET ADAPTER SOIC TO 24DIP 0.3 datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 8KX18 80QFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.8A 17 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 230MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 138 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 53MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
4700UF 10V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf