TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FE26HC
D38999/26FE26HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FE26HC.pdf
Availability of D38999/26FE26HC
QUANTITY
D38999/26FE26HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26HC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26HC
Related LinksD38999/, D38999/26FE26HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FE26HC Details Description
Related parts for D38999/26FE26HC
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 10.8MM datasheet.pdf
KK200 POL WAFER ASS 2599M07A04 datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DOUBLER PASSIVE FREQ 8MSOP datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
68UF 450V 16X35,5 datasheet.pdf