TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FE26HN
D38999/26FE26HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FE26HN.pdf
Availability of D38999/26FE26HN
QUANTITY
D38999/26FE26HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26HN
Related LinksD38999/, D38999/26FE26HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FE26HN Details Description
Related parts for D38999/26FE26HN
MPAC DISCR KEY PLUG datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC LP 80-BGA datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.7UH SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 450V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 90MA 24 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf