Amphenol Aerospace Operations D38999/26FE26JN
D38999/26FE26JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26JN.pdf
Availability of D38999/26FE26JN
QUANTITY
D38999/26FE26JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26JN
Related LinksD38999/, D38999/26FE26JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FE26JN Details Description
Related parts for D38999/26FE26JN
RES SMD 110K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf