TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FE26PA-LC
D38999/26FE26PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FE26PA-LC.pdf
Availability of D38999/26FE26PA-LC
QUANTITY
D38999/26FE26PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26PA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FE26PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FE26PA-LC Details Description
Related parts for D38999/26FE26PA-LC
CONN PIN 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16M/X datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf