Souriau Connection Technology D38999/26FE26PBL
D38999/26FE26PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FE26PBL.pdf
Availability of D38999/26FE26PBL
QUANTITY
D38999/26FE26PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26PBL
Related LinksD38999/2, D38999/26FE26PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FE26PBL Details Description
Related parts for D38999/26FE26PBL
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 66KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC BILATERAL SWITCH 8TSSOP datasheet.pdf
ASSYMINIPAKHDL25S10PRAPLUGBDLCK datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 50MA 8.3 OHM SMD datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 30 AWG 100 FT WH datasheet.pdf
RES SMD 6.98M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf