Amphenol Aerospace Operations D38999/26FE26PE
D38999/26FE26PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FE26PE.pdf
Availability of D38999/26FE26PE
QUANTITY
D38999/26FE26PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26PE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26PE
Related LinksD38999/, D38999/26FE26PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FE26PE Details Description
Related parts for D38999/26FE26PE
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
RES SMD 4.3KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PLUG NON-NEMA LOCK 30A 120/208V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CHROMALIT LINEAR 70CRI 305X12.5 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 128UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1359-45 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DISPL 2.0" DOT-MATRIX YLW-GRN CA datasheet.pdf