Amphenol Aerospace Operations D38999/26FE26PE
D38999/26FE26PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FE26PE.pdf
Availability of D38999/26FE26PE
QUANTITY
D38999/26FE26PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26PE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26PE
Related LinksD38999/, D38999/26FE26PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FE26PE Details Description
Related parts for D38999/26FE26PE
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 10POS .050 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC SOT26 datasheet.pdf
QFN-36-THIN STENCIL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
7POS, MIXED,TAB HSG,ASSY,CODD datasheet.pdf