TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FE26SB-LC
D38999/26FE26SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FE26SB-LC.pdf
Availability of D38999/26FE26SB-LC
QUANTITY
D38999/26FE26SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26SB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FE26SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FE26SB-LC Details Description
Related parts for D38999/26FE26SB-LC
48 POS HM1 CABLE CONN. datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf