Amphenol Aerospace Operations D38999/26FE35PBLC
D38999/26FE35PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE35PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26FE35PBLC.pdf
Availability of D38999/26FE35PBLC
QUANTITY
D38999/26FE35PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE35PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE35PBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE35PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/26FE35PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FE35PBLC Details Description
Related parts for D38999/26FE35PBLC
IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.42M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
040 PAIR MATE PLUG HSG ASY 34P datasheet.pdf
ADAPTER PLATES FOR HC-B SIZE 16 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A MINISMA datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT BOX MNT 26POS PIN datasheet.pdf