TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF11BB
D38999/26FF11BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FF11BB.pdf
Availability of D38999/26FF11BB
QUANTITY
D38999/26FF11BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11BB
Related LinksD38999/, D38999/26FF11BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF11BB Details Description
Related parts for D38999/26FF11BB
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 15POS 1MM 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54LFBGA datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC SOC SHDSL DUAL-CH 324-LBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf