TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF11JD
D38999/26FF11JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FF11JD.pdf
Availability of D38999/26FF11JD
QUANTITY
D38999/26FF11JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11JD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11JD
Related LinksD38999/, D38999/26FF11JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF11JD Details Description
Related parts for D38999/26FF11JD
TRANS PNP 50V 0.1A NS-B1 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 6POS STR datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A 6WDFN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .50 12.7MM X 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 24 POS RA 2.54 datasheet.pdf