TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF11JD
D38999/26FF11JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FF11JD.pdf
Availability of D38999/26FF11JD
QUANTITY
D38999/26FF11JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11JD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11JD
Related LinksD38999/, D38999/26FF11JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF11JD Details Description
Related parts for D38999/26FF11JD
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.88V SC70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf