TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF11JN
D38999/26FF11JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FF11JN.pdf
Availability of D38999/26FF11JN
QUANTITY
D38999/26FF11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11JN
Related LinksD38999/, D38999/26FF11JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF11JN Details Description
Related parts for D38999/26FF11JN
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 32VAC/VDC 7AG datasheet.pdf
CAP CER 250PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf