Souriau Connection Technology D38999/26FF11SNL
D38999/26FF11SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FF11SNL.pdf
Availability of D38999/26FF11SNL
QUANTITY
D38999/26FF11SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FF11SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FF11SNL Details Description
Related parts for D38999/26FF11SNL
CONVERTER DC-DC 1.3-3.5V 30A SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV -5V 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 38A TO-262 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 50POS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 3000K 90CRI datasheet.pdf