TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF32BB
D38999/26FF32BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF32BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FF32BB.pdf
Availability of D38999/26FF32BB
QUANTITY
D38999/26FF32BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF32BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF32BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF32BB
Related LinksD38999/, D38999/26FF32BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF32BB Details Description
Related parts for D38999/26FF32BB
IDC CABLE - MDH24K/MC26F/MDH24K datasheet.pdf
CLAMP TIE STD #6SCR NAT 7.9" datasheet.pdf
THRMOMTR PREC IR W/CLOSE FOCUS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 4CH 14-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 12POS BLACK datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP G50 T datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON GREEN 500/PK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 450MA 540 MOHM datasheet.pdf