TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF32JA
D38999/26FF32JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF32JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FF32JA.pdf
Availability of D38999/26FF32JA
QUANTITY
D38999/26FF32JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF32JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF32JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF32JA
Related LinksD38999/, D38999/26FF32JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF32JA Details Description
Related parts for D38999/26FF32JA
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 27POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
TELESCOPE FITTING 10X10" datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS 1MM GOLD VERT datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf