Amphenol Aerospace Operations D38999/26FF32PA
D38999/26FF32PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF32PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FF32PA.pdf
Availability of D38999/26FF32PA
QUANTITY
D38999/26FF32PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF32PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF32PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF32PA
Related LinksD38999/, D38999/26FF32PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FF32PA Details Description
Related parts for D38999/26FF32PA
RES SMD 182K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" GLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CREE XLAMP CXA2520 19MM WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BRIDGE INNER PANEL FITS 2000H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf