TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11BE
D38999/26FG11BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11BE
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG11BE.pdf
Availability of D38999/26FG11BE
QUANTITY
D38999/26FG11BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11BE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11BE
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11BE
Related LinksD38999/, D38999/26FG11BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11BE Details Description
Related parts for D38999/26FG11BE
IC OPAMP ISOLATION 20KHZ 16CDIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-VQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 18V datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.1A 900 MOHM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 100MA 0201 datasheet.pdf