TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11HA
D38999/26FG11HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG11HA.pdf
Availability of D38999/26FG11HA
QUANTITY
D38999/26FG11HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11HA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11HA
Related LinksD38999/, D38999/26FG11HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11HA Details Description
Related parts for D38999/26FG11HA
MOSFET N-CH 60V 0.15A SOT23-3 datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.2V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-QFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf