TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11HC
D38999/26FG11HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG11HC.pdf
Availability of D38999/26FG11HC
QUANTITY
D38999/26FG11HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11HC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11HC
Related LinksD38999/, D38999/26FG11HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11HC Details Description
Related parts for D38999/26FG11HC
CAP ARRAY 1.0UF 16V X5R 0504 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DUAL 270MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
IC DRIVER INJECTOR QUAD DSO-36 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 12.6A 11 MOHM TH datasheet.pdf
HYTOOL AND DIE SET ASSY datasheet.pdf
LENS ARRAY ROUND 7 POS 38MM D 10 datasheet.pdf