TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11PB-LC
D38999/26FG11PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG11PB-LC.pdf
Availability of D38999/26FG11PB-LC
QUANTITY
D38999/26FG11PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11PB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG11PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11PB-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG11PB-LC
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 340MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 73MM datasheet.pdf