Souriau Connection Technology D38999/26FG11SNL
D38999/26FG11SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FG11SNL.pdf
Availability of D38999/26FG11SNL
QUANTITY
D38999/26FG11SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FG11SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FG11SNL Details Description
Related parts for D38999/26FG11SNL
JUMPER-H1501TR/A2015B/H1501TR 5" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWR INTRFACE SWITCH 24-HTSSOP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 10K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf