TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16AC
D38999/26FG16AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG16AC.pdf
Availability of D38999/26FG16AC
QUANTITY
D38999/26FG16AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16AC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16AC
Related LinksD38999/, D38999/26FG16AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16AC Details Description
Related parts for D38999/26FG16AC
RES 0.24 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN RECPT 12POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
ACCELEROMETER 3AXIS MEMS 14-LGA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf