TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16HB
D38999/26FG16HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG16HB.pdf
Availability of D38999/26FG16HB
QUANTITY
D38999/26FG16HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16HB
Related LinksD38999/, D38999/26FG16HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16HB Details Description
Related parts for D38999/26FG16HB
COLD SHRINK 1.27-2.67 X 12" BLK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLK SKT 3POS 2.36MM datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf