TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16HC
D38999/26FG16HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG16HC.pdf
Availability of D38999/26FG16HC
QUANTITY
D38999/26FG16HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16HC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16HC
Related LinksD38999/, D38999/26FG16HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16HC Details Description
Related parts for D38999/26FG16HC
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING FLAG 3POS .312 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 22V 100MA SOT-23 datasheet.pdf