Souriau Connection Technology D38999/26FG16SBL
D38999/26FG16SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FG16SBL.pdf
Availability of D38999/26FG16SBL
QUANTITY
D38999/26FG16SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16SBL
Related LinksD38999/2, D38999/26FG16SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FG16SBL Details Description
Related parts for D38999/26FG16SBL
RES SMD 1.24KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR SRDW T/H 3POS datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN ZQV 6N/3 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf