Souriau Connection Technology D38999/26FG16SBL
D38999/26FG16SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FG16SBL.pdf
Availability of D38999/26FG16SBL
QUANTITY
D38999/26FG16SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16SBL
Related LinksD38999/2, D38999/26FG16SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FG16SBL Details Description
Related parts for D38999/26FG16SBL
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 4POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONTROL LOGIC MASTER MULT 24V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf