TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16SD-LC
D38999/26FG16SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG16SD-LC.pdf
Availability of D38999/26FG16SD-LC
QUANTITY
D38999/26FG16SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG16SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG16SD-LC
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.925"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
CONN FFC TOP 25POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf