TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16SE
D38999/26FG16SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FG16SE.pdf
Availability of D38999/26FG16SE
QUANTITY
D38999/26FG16SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16SE
Related LinksD38999/, D38999/26FG16SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16SE Details Description
Related parts for D38999/26FG16SE
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20DIP datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER PNEUM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 300VIN [email protected] datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
SPACER SQUARE GEN PURP 0.039" datasheet.pdf
SLIM LINE SATA 7+6P PLUG datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A SOT523 datasheet.pdf