TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16SN-LC
D38999/26FG16SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16SN-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG16SN-LC.pdf
Availability of D38999/26FG16SN-LC
QUANTITY
D38999/26FG16SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16SN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG16SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16SN-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG16SN-LC
IC FPGA 312 I/O 456FBGA datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW TURQ SPDT PLUNG SILV PCB 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 24-28AWG datasheet.pdf
LED CBI 3MM YLW 60DEG RA 5V RES datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 75MA 22 OHM SMD datasheet.pdf