Souriau Connection Technology D38999/26FG16SNL
D38999/26FG16SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16SNL
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FG16SNL.pdf
Availability of D38999/26FG16SNL
QUANTITY
D38999/26FG16SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FG16SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FG16SNL Details Description
Related parts for D38999/26FG16SNL
INDUCTOR COMMON MODE 146UH SMD datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.3A TSOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 20VC SOD882 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 GP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT 7/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf