TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39AE
D38999/26FG39AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39AE
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG39AE.pdf
Availability of D38999/26FG39AE
QUANTITY
D38999/26FG39AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39AE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39AE
Related LinksD38999/, D38999/26FG39AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39AE Details Description
Related parts for D38999/26FG39AE
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.5A TO220SIS datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TXRX OPT SFF PLUGGABLE BAIL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf