TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39BA
D38999/26FG39BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG39BA.pdf
Availability of D38999/26FG39BA
QUANTITY
D38999/26FG39BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39BA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39BA
Related LinksD38999/, D38999/26FG39BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39BA Details Description
Related parts for D38999/26FG39BA
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
LABEL S LAM DM TED YLW 1.25X.38" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24HTSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8HTSOP datasheet.pdf