TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39BC
D38999/26FG39BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG39BC.pdf
Availability of D38999/26FG39BC
QUANTITY
D38999/26FG39BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39BC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39BC
Related LinksD38999/, D38999/26FG39BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39BC Details Description
Related parts for D38999/26FG39BC
IC HEX BUFFR/CONV INVRT 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BRACKET REAR KIT FOR 2U datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 RELAY datasheet.pdf
SOCKET SB 5406 ASY datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf