TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39HA
D38999/26FG39HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG39HA.pdf
Availability of D38999/26FG39HA
QUANTITY
D38999/26FG39HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39HA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39HA
Related LinksD38999/, D38999/26FG39HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39HA Details Description
Related parts for D38999/26FG39HA
RND STANDOFF 10-24 NYLON 2-1/4" datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300MM T/B DK ON PNP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 239MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
HAR.MIK SCREW LOCK H. 3.99MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf