TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39SC-LC
D38999/26FG39SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG39SC-LC.pdf
Availability of D38999/26FG39SC-LC
QUANTITY
D38999/26FG39SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39SC-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG39SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39SC-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG39SC-LC
TVS DIODE 30VWM SOT363 datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT .30 X .25" datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 28BIT SOT802 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PB ON/OFF CONTROLLER 20TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG 3OUT BUCK/LDO 28QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 156.2540MHZ CMOS SMD datasheet.pdf