TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39SN-LC
D38999/26FG39SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG39SN-LC.pdf
Availability of D38999/26FG39SN-LC
QUANTITY
D38999/26FG39SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39SN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG39SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39SN-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG39SN-LC
CONN 2MM HOUSING 4 POS SINGLE datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 0.8A SYNC SOT23 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 9A MED datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 60QFN datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.5A 25.4 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 40V SOD123 datasheet.pdf