TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG41BD
D38999/26FG41BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG41BD.pdf
Availability of D38999/26FG41BD
QUANTITY
D38999/26FG41BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41BD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41BD
Related LinksD38999/, D38999/26FG41BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG41BD Details Description
Related parts for D38999/26FG41BD
PHOTODIODE UV W/QW 100MM CERAMIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 7.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA RP-SMA PCB FLEXIBLE datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf