TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG41HA
D38999/26FG41HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG41HA.pdf
Availability of D38999/26FG41HA
QUANTITY
D38999/26FG41HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41HA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41HA
Related LinksD38999/, D38999/26FG41HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG41HA Details Description
Related parts for D38999/26FG41HA
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
SOCKT SET W/HNDL 12PNT 1/2" 24PC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf